Cuma
Parçalı Bulutlu
15°C | 26°C
Cumartesi
Parçalı Bulutlu
15°C | 27°C
Pazar
Parçalı Bulutlu
15°C | 27°C

MİKROBİYOLOJİ ÇOBANLARI KÖYCEĞİZDE

MİKROBİYOLOJİ ÇOBANLARI KÖYCEĞİZDE

Anadolu Meraları bünyesinde , Köyceğiz Ekoloji Platformu ev sahipliğinde 24 Haziran - 2 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen Mikrobiyoloji Çobanlığı eğitimleri sona erdi. Köyceğiz Belediyesinin ortak projesi ile Ağla da kapanan İlkokulun seneler sonra sıralar tekrar doldu, ders zili bu sefer toprağı anlamak için çaldı.

Amerikalı Eğitmen Molly Haviland eşliğinde onarıcı tarımı toprak gıda ağı ölçeğinde algılamayı hedefleyen, Türkiye'nin birçok yerinden gelen katılımcılarla, sahada ve mikroskop başında verimli ve uzun saatler gruplar halinde çalışıldı. Yerel ölçekte faydalanılması planlanan özel kompost yöntemleri, çay ve özütleri hazırlandı. Önceden belirlenen uygulama alanlarına tatbik edilen ve edilmeye devam edecek bu uygulamalarla

- Toprakta organik madde miktarının arttırılması

- toprağın su tutma kapasitesinin arttırılması

- Hastalıklar ve zararlılarla karşı direncin arttırılması

- Toprak stabilizasyonu

- Ardıllığın sağlanarak istenmeyen otların azaltılması

hedefleniyor. Toprak gıda ağında denge ve çeşitliliği sağlayan bu doğal yöntemler ile konvansiyonel tarım pratikleri ile fakirleşmiş büyük ölçekli arazilerin iyileştirilmesi de mümkün.

Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan Köyceğiz'in Cittaslow adaylık Süresi içerisinde gerçekleştirilen Kendi toprağımızı daha verimli kullanıp bölgemize ait Bir çok bitki ve mantar türünden doğal organik tarımsal çözümler üretmek ve geliştirmek üzere belediye olarak böylesi projelerin içinde olmak ve halkımızı da içinde görmek bizi mutlu ediyor dedi

Eğitim Grubu Köyceğiz Kaymakamı Gürkan Demirkale'yi ziyaret ederek Çalışmalar hakkında bilgi verildi .Köyceğizde Micro biyolojik anlamında zengin bir kültüre sahip bir bölgede çalışmalar devam edecektir denildi.

Copyrigt © 2016 Köyceğiz Belediye Başkanlığı