Cuma
Sıcak
22°C | 38°C
Cumartesi
Sıcak
22°C | 39°C
Pazar
Sıcak
21°C | 38°C

KÖYCEĞİZ CİTTASLOW (SAKİN SEHİR) İTALYA YOLUNDA SON VİRAJDA

KÖYCEĞİZ CİTTASLOW (SAKİN SEHİR) İTALYA YOLUNDA SON VİRAJDA

KÖYCEĞİZ CİTTASLOW (SAKİN SEHİR) İTALYA YOLUNDA SON VİRAJDA

Muğla’nın Köyceğiz ilçesi, 2017 yılında CittaSlow (Sakin Şehir) başvurusu gerçekleştirmiş, adaylığı kabul edilmişti. Adaylık süresi içerisinde Köyceğiz Cittaslow Değerlendirme dosyası tamamlandı.
Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan ve Köyceğiz CittaSlow koordinatörü Halil Karanfiloğlu, Cittaslow Türkiye Temsilcisi Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'i makamında ziyaret etti. Ziyarette, Soyer’e, Köyceğiz Cittaslow dosyası teslim edildi.
Köyceğiz'in başvuru dosyası Sinop'un Gerze ilçesinde Yapılan Cittaslow toplantısında Ulusal komite tarafından kabul edildi. Dosya, 22 Eylül'de İtalya'nın Torino Şehrinde yapılacak Uluslararası Cittaslow toplantısında onay için sunulmaya uygun bulundu.


Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan, Türkiye'nin 16’ncı Cittaslow kenti olmaya aday Köyceğiz'in sakin şehir felsefesine uygun olduğunu belirterek; “Kentin doğasını ve tarihsel özelliklerini en büyük zenginliğimiz olarak kabul ediyoruz ve kentin kendine özgü kimliğini korumayı temel alıyoruz. Kendi özelliklerimizi ön plana çıkartarak markalaşmak ve farkındalık oluşturmak amacındayız.” diye konuştu.


Köyceğiz’in sakin şehir onayını kısa sürede almasını beklediklerini dile getiren Cittaslow koordinatörü Halil Karanfiloğlu ise ; “Cittaslow hareketinin kuruluş amacı, kentlerin kendi kimliklerine; mimarilerine, mutfaklarına, zanaatlarına, doğal ve tarihi ile birlikte gelenek, göreneklerine, sakin yaşamlarına sahip çıkarak küreselleşme sonucu ortaya çıkan birbirine benzeme ve aynılaşmanın önüne geçilmesi. Bizim çalışmalarımız da bu felsefe doğrultusunda oldu bu şekilde olmaya da devam edecek.” dedi.

 

Cittaslow hareketinin kuruluş amacı, kentlerin kendi kimliklerine; mimarilerine, mutfaklarına, zanaatlarına, esnafına, doğal ve tarihi çevreleri ile birlikte gelenek, göreneklerine, sakin yaşamlarına sahip çıkarak küreselleşme sonucu ortaya çıkan birbirine benzeme ve aynılaşmanın önüne geçilmesidir.

 

Şu ana kadar CittaSlow Kentler

 

İzmir-Seferihisar, Çanakkale-Gökçeada, Muğla-Akyaka, Ordu-Perşembe, Şanlıurfa-Halfeti, Artvin-Şavşat, Sakarya-Taraklı, Erzurum-Uzundere, Aydın- Mudurnu Bolu -Yenipazar, Isparta-Yalvaç, Isparta-Eğirdir, Kırklareli-Vize, Bolu-Göynük, Sinop-Gerze

1999 yılında İtalya’da kurulmuş bir Uluslararası Belediyeler Birliğinin adı olan Cittaslow İtalyanca Citta (Şehir)” ve İngilizce Slow (Yavaş)” kelimelerinin birleşmesiyle türetilmiş “Sakin Şehir” anlamına gelen bir terim.

Copyrigt © 2016 Köyceğiz Belediye Başkanlığı